Domowe warzywko

foto by Rudaa

foto by Rudaa

 

Nie przepadam i nie używam przypraw typu „wegeta”. Dla mnie nadają jednakowy smak, każdej potrawie. Trzeba więc było poszukać alternatywy, bez kilogramowej ilości soli w środku. Jeśli już znalazłam coś takiego, to ceny były dość wysokie, a i tak nie brakowało soli. Akurat los chciał, że wyświetlił mi się przepis na fb Kasi Bosackiej.

  • 2 marchewki
  • 2 korzenie pietruszki
  • seler
  • biała część pora
  • może być nać lubczyku, pietruszki

 

Warzywa myjemy i dokładnie osuszamy. Ścieramy na tarce. Ja je drobno pokroiłam, co spowodowało że suszyły się niestety dłużej. Układamy na blasze, tak by nie było ich zbyt ciasno. Wstawiamy do piekarnika na temperaturę 60-80ºC. Grzanie góra dół i czas około 6 godzin. Jeśli lubimy pod koniec suszenia możemy dodać nać pietruszki, lubczyku. Co jakiś czas mieszamy. Kiedy będą gotowe możemy delikatnie dodać soli. Warzywa przepięknie pachną. Dodajemy do dań, zup itp.

Smacznego!

2 comments on “Domowe warzywko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>