Naleśniki przepis podstawowy

foto by Szeol

foto by Szeol

 

Naleśniki, jedne z najpyszniejszych form placków. Mamy różne rodzaje tego ciasta, te europejskie- na cieniutkim cieście zrobionym na słono, albo wersję amerykańską jak Pancakes o cieście nieco grubszym. Można przyrządzać je w różnej formie na słono, bądź słodko z dodatkiem mąki żytniej, lub tradycyjnej. Jak zwykle pomysł zależy od Was. Do przygotowania dania, na jakieś 12 placków, tych europejskich tradycyjnych, cieniutkich potrzebujemy:

  • ok. 750 ml mleka
  • 200 g mąki
  • 1 jajko
  • szczypta soli
  • kilka łyżek oleju

 

Do miski wlewamy mleko, ale nie od razu w całości. Dodajemy jajko, szczyptę soli i mąkę- również nie od razu w całości. Wszystkie składniki ze sobą miksujemy i sprawdzamy czy ciasto jest niezbyt rzadkie, ale również nie za gęste. Musi być odpowiednio lejące. Jeśli jest zbyt rzadkie, lub gęste dodajemy odpowiednio mąki lub mleka by konsystencja była tą właściwą. Pamiętajmy by do ciasta dodać trochę oleju, wtedy już na patelni nie musimy używać go dodatkowo. Na dość dużej patelni, nie musi być to ta, specjalnie przeznaczona do smażenia naleśników, rozgrzewamy odrobinę oleju(tylko przy pierwszym naleśniku). Nie zrażajcie się gdy pierwszy naleśnik nie wyjdzie, jest to tzw. klątwa pierwszego naleśnika. Jeśli przy kolejnych coś się dzieje, zawsze możecie dodać składników, dlatego ważne by mieć ich zapas. Łyżką nalewamy ciasto wykonując nad kuchenką ruch kolisty patelni, tak by ciasto równomiernie się rozprowadziło, odstawiamy patelnię znów na kuchenkę. Po chwili poruszamy patelnią, jeśli ciasto ścięło się naleśnik poruszy się. Sprawdzamy czy gdzieniegdzie się przyrumienił i szybkim ruchem obracamy go na drugą stronę. Czynność powtarzamy po obróceniu naleśnika i przy każdym jednym nalewaniu ciasta. Grubość zależy od upodobań, ale te najcieńsze są najbliższe ideału. Podajemy z ulubioną kompozycją smakową, z serem, owocami, mięsem itp.

Smacznego!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>